Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.



Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ikona dyskuwin8

Dobry podział dysku twardego na partycje to (oprócz programu antywirusowego)  podstawa bezpieczeństwa danych w komputerze. Poniżej przedstawię przykładowy podział dysku na partycje , który z powodzeniem stosuję na komputerach na których instaluję system i oprogramowanie.

  1. Partycja systemowa System - na niej znajduje się zainstalowany system i programy dodane przez producenta systemu , program antywirusowy, programy do kompresji (7zip, Winiar) i kilka innych podstawowych programów.
  2. Partycja Programy - tutaj znajdują się wszystkie programy firm trzecich , podzielone na kategorie. Podział przykładowy:
    • Office
    • Gry
    • Narzędzia audio
    • Narzędzia graficzne
    • Narzędzia video
    • Programy użytkowe
  3. Partycja Media , na której docelowo gromadzimy w osobnych folderach:
    • Grafikę (moje obrazy)
    • Muzykę (moja muzyka)
    • Filmy (moje wideo)
  4. Partycja Magazyn, na którą będziemy wrzucali wszystkie tymczasowo pobrane pliki, instalatory programów , na którą przekierujemy foldery Download, Pobieranie ( ta partycja jest dodana do wyjątków w antywirusie jako wyłączona ze skanowania) Na tę partycję przekierujemy również plik wymiany: pagefile.sys .
  5. Ostatnia partycja (może być ukryta) przeznaczona jest na Kontenerdo przechowywania kopii zapasowych : pełna kopia partycji systemowej; codzienna , przyrostowa kopia ważnych dokumentów ,danych aplikacji (w danych aplikacji zapisują się np, bieżące wyniki naszych gier)

Przykładowy  podział przedstawię  na bazie dysku twardego o pojemności 1 TB. .Jeśli mamy dysk mniejszy tworzymy partycje o odpowiednio mniejszej wielkości. Dysponując dyskiem przenośnym albo drugim, dodatkowym, możemy zrezygnować z Magazynu i  Kontenera . Partycjonowanie przeprowadziłem na czystym dysku uruchamiając komputer z płyty Hiren's.BootCD.15.1 i uruchamiając Mini Windows Xp.

Na Mini Windows XP uruchamiam program narzędziowy Partition Wizard Home Edition

Prawym przyciskiem myszy klikamy na ikonę narzędzi w zasobniku systemowym image001wybieramy kolejno: Partition,Boot,MBR \ Partition Wizard Home Edition

image002

image003

Na nieprzydzielonym miejscu z menu PPM (Prawy Przycisk Myszy) wybieramy opcję Create (utwórz) nową partycję.

image004

Wpisujemy nazwę partycji SYSTEM , z rozwijanego menu wybieramy rodzaj partycji :Primary – podstawowa i wpisujemy wielkość partycji, w tym wypadku : 102400MB czyli 100GB , wciskamy OK

image005

Ponownie na nieprzydzielonym miejscu z menu PPM wybieramy opcję Create .

image006

Wpisujemy nazwę PROGRAMY, z rozwijanego menu wybieramy rodzaj partycji Logical –logiczna (rozszerzona) wpisujemy rozmiar partycji 204800 MB czyli 200GB. I wciskamy OK..

image007

Wracamy do czynności tworzenia kolejnej partycji . Menu PPM ,Create, wpisujemy nazwę MEDIA , Logical, wielkość 307200 MB-300GB.

image008

W ten sam sposób tworzymy następną partycję logiczną MAGAZYN o rozmiarze 200 GB

image009

I na koniec partycję Podstawową –Primary , wykorzystując resztę nieprzydzielonego miejsca na dysku( w rzeczywistości nie będzie to pełne 200 GB- ponieważ realnie dyski nie mają pełnego 1000 GB) na partycję o nazwie KONTENER

Na koniec wciskamy przycisk Aply image010 na górze w lewej części programu i cierpliwie czekamy aż wszystkie zmiany na dysku zostaną zastosowane. Tak będzie wyglądał nasz dysk twardy po operacji partycjonowania i pozostaje nam ostatnia czynność ustawienia partycji C jako aktywnej

image011

Z menu partycji C PPM wymieramy Modify \Set Active i ponownie zatwierdzamy zmiany przyciskiem Aply image012. Dla pewności zapiszemy jeszcze nowy MBR (Master Boot Recoerd ) na dysku

image013

Z menu PPM całego dysku wybieramy Rebuild MBR , na koniec ponownie image012 Teraz już możemy wyłączyć komputer , włożyć płytę instalacyjną i zainstalować system . W moim wypadku Windows XP SP3 Home Edition.

Po zainstalowaniu systemu ukaże nam się taki układ partycji:

image014

Na dobry początek instalujemy wszystkie aktualizacje systemu uruchamiając Windows Update łącznie z IE 8 i WMP11 . Konfigurujemy wstępnie ustawienia Windows Media Player 11 i Internet Explorer 8 . Instalujemy Net Framework 3.5 i 4 również z witryny Windows Update.

Teraz po zainstalowaniu aktualizacji możemy przystąpić do realizacji naszego planu bezpiecznego rozmieszczenia programów i mediów na poszczególnych partycjach

Otwieramy folder Moje Dokumenty i kopiujemy Foldery Moja muzyka , Moje obrazy ora Moje wideo na partycję MEDIA.

image015

Następnie proponuję kilka gotowych rozwiązań, które przygotowałem wcześniej.

Pobieramy TWEAK.RAR i wypakowujemy :3 aplikacje FOLDERY PROGRAMÓW, TWEAK , TWEAKER

image016

Uruchamiamy : D_dysk.exe i instalujemy jak na rysunku jako docelową wybierając partycję PROGRAMY

image017

Potem po kolei uruchamiamy tweed.exe i TWEAKER

W konsekwencji na partycji D -PROGRAMY utworzą się nam puste katalogi na których będziemy instalowali poszczególne programy podzielone na kategorie

image018

A w menu kontekstowym PPM Mój Komputer pojawiły się nowe funkcje, Wybieramy jedną z nich: Ustawienia różne

image019

Pod tą nazwą kryje się panel sterowania znanego programu Microsoftu: TweakUI. W nowym oknie przechodzimy na zakładkę Mój Komputer

image020

image021

Z rozwijanego menu wybieramy Moja muzyka i klikamy na Zmień lokalizację. Ukaże się takie ostrzeżenie , Klikamy na tak.

image022

Jako nową lokalizację wskazujemy wcześniej skopiowany folder Moja muzyka na partycji E-MEDIA

image023

Tak samo postępujemy z lokalizacjami folderów : Moje obrazy i Moje wideo i na koniec klikamy na Zastosuj. Po ukazaniu się tego komunikatu klikamy na OK. wyhodowujemy się lub restartujemy komputer

image024

Na tak przygotowanym dysku możemy instalować programy komputerowe wskazując jako ich lokalizację odpowiedni folder z wybraną kategorią na (D) PROGRAMY . Moglibyśmy  ustawić partycję PROGRAMY jako domyślną lokalizację  Program Files ale  przyniesie to raczej więcej kłopotu niż pożytku.  Instalujmy programy świadomie  nie automatycznie. Jeśli na początku instalacji wskażemy odpowiedni folder z wybraną kategorią w przyszłości bardzo łatwo znajdziemy taki program. Z czasem przekonamy się jakie to wygodne  rozwiązanie i jak dużo przynosi korzyści.

Pliki medialne:: muzykę , filmy i zdjęcia gromadzimy na dysku (E) MEDIA a foldery Moja muzyka, Moje obrazy i Moje wideo na dysku E MEDIA będą domyślnymi dla administratora komputera..

image025

Po utworzeniu kopii zapasowej partycji C-SYSTEM na partycji KONTENER możemy ją ukryć usuwając zaznaczenie z tego dysku w Ustawieniach różnych (TweakUI)

Pozostało nam jeszcze przeniesienie pliku stronicowania pagefile.sys na partycję MAGAZYN . Z menu PPM Mój komputer wybieramy Właściwości .

image026

W nowym oknie wchodzimy w zakładkę Zaawansowane przycisk Ustawienia w okienku Wydajność

image027

W kolejnym oknie Opcje Wydajności wchodzimy na zakładkę Zaawansowane okienko Pamięć wirtualna - Zmień

image028

Zaznaczamy dysk logiczny MAGAZYN - opcję Rozmiar niestandardowy i przepisujemy cyfry opisane przy dysku logicznym C-SYSTEM wciskamy Ustaw.

image029

Zaznaczamy teraz dysk SYSTEM opcję Bez pliku stronicowania i wciskamy Ustaw

image030

image031

Pojawi się komunikat: ”Aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać konieczne jest ponowne uruchomienie komputera” zatwierdzamy go wciskając OK

image032

Przechodzimy dalej klikając w kolejnych oknach OK. aż do pojawienia się tego komunikatu „Musisz ponownie uruchomić komputer…”

image033

Wciskamy OK. i komputer zostanie zrestartowany a plik stronicowania zostanie przeniesiony z dysku C –SYSTEM , na MAGAZYN.

 


 

KOPIA ZAPASOWA SYSTEMU

Na zakończenie pokażę jak zrobić pełną kopię zapasową systemu i jak później przywrócić z niej system Pokażę to na przykładzie darmowego odpowiednika programu Acronis True Image Home - Seagate DiscWizard .

Tworzenie obrazów

Aby możliwe było przywracanie utraconych danych lub systemu operacyjnego do wcześniejszego stanu, należy najpierw utworzyć kopię zapasową danych lub całego systemu operacyjnego.

Jeżeli przywracanie systemu ma dotyczyć tylko ważnych danych (na przykład bieżących projektów), należy wybrać plik/folder kopii zapasowej. Pozwoli to zredukować rozmiar archiwum i zaoszczędzić miejsce na dysku twardym lub nośniku wymiennym.

Z drugiej strony, tworzenie kopii zapasowej całego dysku twardego (tworzenie obrazu dysku) wymaga większej ilości wolnego miejsca, lecz umożliwia szybkie przywrócenie systemu w przypadku awarii. Ponadto, procedura tworzenia obrazu jest szybsza niż kopiowanie plików i pozwala znacząco przyśpieszyć proces tworzenia kopii zapasowej w przypadku dużych wolumenów z danymi. Różnice pomiędzy obrazami plikowymi a obrazami dysku/partycji).

W celu wykonania operacji należy uruchomić kreatora tworzenia obrazów klikając przyciskUtwórz obraz znajdujący się w oknie głównym programu.

1. Następnie należy wybrać opcję Mój komputer.

2. W kolejnym kroku należy wybrać dyski lub partycje, których zawartość zapisana zostanie w obrazie. Możliwe jest wybranie dowolnego zestawu dysków lub partycji.

W naszym wypadku wybieramy partycję SYSTEM i to jej obraz utworzymy.

image034

Wybór lokalizacji

Należy wybrać lokalizację dla obrazu.

image035

Im "dalej" od oryginalnej lokalizacji przechowywane jest archiwum, tym bardziej jest ono bezpieczne w przypadku uszkodzenia danych. Na przykład: zapisanie archiwum na innym dysku twardym ochroni dane przed uszkodzeniem. Dane zapisane na dysku sieciowym, serwerze FTP lub nośniku wymiennym, zostaną zachowane nawet gdy uszkodzeniu ulegną wszystkie lokalne dyski twarde użytkownika.

Jako lokalizację do utworzenia obrazu wybraliśmy w naszym wypadku partycję KONTENER specjalnie utworzoną w tym celu.

Wybór opcji tworzenia obrazu

Należy skonfigurować opcje tworzenia obrazu (bez zmian, dzielenie plików obrazu, współczynnik kompresji itp.). Dostępne są następujące opcje Użyj domyślnych opcji lub Ustaw opcje ręcznie. Po wybraniu drugiej opcji, ustawienia zostaną zastosowane tylko w stosunku do bieżącego zadania. Ponadto, możliwe jest edytowanie domyślnych opcji w bieżącym ekranie. ustawienia zostaną zapisane jako domyślne.

image036

Definiowanie komentarza

Możliwe jest utworzenie komentarza dla archiwum. Komentarze mogą pomóc ustrzec się przed przywróceniem niewłaściwego archiwum. Jednakże, zawartość komentarza może być pusta. Standardowo do komentarza dołączane są informacje o rozmiarze pliku i dacie utworzenia obrazu.

image037

Skrypt końcowy i wykonywanie operacji

W kolejnym oknie program wyświetli skrypt tworzenia obrazu. Za pomocą przycisku Wsteczmożna wybrać inne ustawienia dla utworzonego zadania. Po kliknięciu na przycisku Wykonajrozpocznie się wykonywanie zadania.

image038

Zadanie widoczne będzie w panelu Aktywne zadania. Postęp wykonywania zadania widoczny będzie w specjalnym oknie. Aby przerwać wykonywanie zadania należy kliknąć przycisk Anuluj.

Za pomocą przycisku Ukryj możliwe jest także zamknięcie okna przedstawiającego postęp tworzenia obrazu. Wciśnięcie tego przycisku nie spowoduje przerwania procesu tworzenia obrazu, a jedynie pozwoli na rozpoczęcie wykonywania kolejnej operacji w oknie głównym programu, która trafi do kolei i wykonana zostanie po zakończeniu bieżącej operacji.

Podczas zapisywania obrazu na kilku nośnikach wymiennych należy pamiętać o ich numerowaniu.

Po zakończeniu wykonywania zadania można wyświetlić raport. Aby wyświetlić raport należy kliknąć przycisk Pokaż raport.

(Konfiguracja opcji tworzenia obrazów - o konfiguracji tworzenia obrazów możemy przeczytać w pliku pomocy programu)

 



 

Przywracanie danych z obrazu

Przywracanie dysków/partycji lub plików z obrazów

W celu przywrócenia partycji z obrazu, program Seagate DiscWizard musi uzyskać bezpośredni dostęp do partycji. Oznacza to, że inne aplikacje nie mogą w tym czasie korzystać z tej partycji. Po otrzymaniu informacji o niemożności zablokowania partycji, należy zamknąć wykorzystujące ją aplikacje. Jeżeli określenie aplikacji, które wykorzystują żądaną partycję jest niemożliwe, należy zamknąć wszystkie uruchomione programy.

Uruchamianie kreatora przywracania danych

1. W celu przywrócenia obrazu należy uruchomić Kreatora przywracania danych
wybierając odpowiednią opcję w oknie głównym programu.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór archiwum

1. Następnie należy wybrać obraz do przywrócenia.

image039

Wybór typu przywracania

1. W kolejnym kroku należy wybrać rodzaj danych które zostaną przywrócone:

image040

Przywracanie plików i folderów

Po wybraniu tej opcji możliwe będzie późniejsze określenie lokalizacji przywracania wybranych folderów/plików (oryginalnej lub nowej lokalizacji), oraz wybranie plików/folderów do przywrócenia. Kroki te są identyczne dla przywracania plików. Jednakże, należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru: jeżeli przywracane są pliki różne niż dysk/partycja, należy usunąć zaznaczenie ze zbędnych folderów. W przeciwnym przypadku przywrócona zostanie duża ilość nadmiarowych plików. W kolejnym kroku wyświetlony zostanie skrypt przywracania.

Przywracanie dysków i partycji

Po wybraniu standardowej metody przywracania dysków/partycji, należy skonfigurować wszystkie ustawienia opisane poniżej. W naszym wypadku użyjemy przywrócenia partycji C na jej domyślne miejsce

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór dysku/partycji do przywrócenia

1. Plik archiwum może zawierać obrazy wielu partycji lub dysków. Należy wybrać dysk/partycję do przywrócenia

image041

Obraz dysku zawiera kopię sektora zerowego dysku wraz z sektorem MBR (Master Boot Record). Wyświetlany on jest w tym oknie w oddzielnej linii. Możliwe jest określenie kiedy sektor zerowy i MBR mają być przywracane. Należy przywrócić sektor MBR jeżeli jest to niezbędne do uruchomienia systemu operacyjnego.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór docelowego dysku/partycji

1. Należy wybrać lokalizację przywracania dla dysku/partycji. Najczęściej obraz przywracany
jest do partycji, z której został utworzony. Możliwe jest jednak wskazanie dowolnej partycji
posiadającej odpowiedni rozmiar.

Wszystkie dane zapisane na przywracanej partycji zostaną zastąpione danymi obrazu dysku/partycji.

Następnie należy kliknąć przycisk Dalej
image042
image043

Podczas przywracania całej zawartości dysku, program dokona analizy struktury dysku w celu sprawdzenia czy nie ma na nim danych.

W celu kontynuowania operacji należy wybrać pierwszą opcję i kliknąć przycisk Dalej.

Ustawienie partycji zawierająca system operacyjny jako logiczna spowoduje brak możliwości uruchomienia komputera.

Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór rozmiaru i lokalizacji przywracanej partycji

1. Możliwe jest modyfikowanie rozmiaru i lokalizacji partycji poprzez przeciąganie jej granic przy użyciu myszy, lub wprowadzanie wartości w odpowiednich polach.

Za pomocą tej funkcji możliwa jest zmiana rozmiaru i lokalizacji partycji w celu wykorzystania przestrzeni pomiędzy istniejącymi partycjami. W takim przypadku, należy przywrócić partycję uprzednio zredukowaną.

image044

Powyższe zmiany mogą być użyteczne podczas kopiowania dysku twardego na nowy dysk o większej pojemności z uprzednio utworzonego obrazu. W naszym wypadku nic nie zmieniamy.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

1. Seagate DiscWizard umożliwia przyporządkowanie wolnej litery do przywracanej partycji. Literę można wybrać z listy rozwijalnej. Do partycji nie zostanie przydzielona litera, jeżeli przełącznik alternatywny znajdujący się w kolejnym oknie kreatora ustawiony zostanie w położeniu Nie.

Nie należy przydzielać liter do partycji, które są niedostępne dla systemów Windows, czyli innych niż FAT i NTFS.

image045

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Przywracanie wielu partycji w jednej sesji programu i inne opcje opisano w pomocy programu

1. Podczas pojedynczej sesji możliwe jest przywrócenie kilku partycji lub dysków. Należy wybierać jeden dysk i skonfigurować jego parametry, a następnie powtórzyć procedurę dla każdej przywracanej partycji.

W celu przywrócenia kolejnego dysku, należy wybrać opcję Tak, chcę przywrócić kolejną partycję lub strukturę dysku twardego. Po wykonaniu opisanych powyżej czynności, na ekranie ponownie pojawi się okno wyboru przywracanej partycji

W naszym wypadku zaznaczamy Nie chcę zakończyć przywracanie

image046
 

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.(

opis wszystkich opcji jest dostępny w pliku pomocy)

image047

Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.


Skrypt przywracania

  1. W kolejnym oknie program wyświetli skrypt przywracania obrazu. Za pomocą przyciskuWstecz można wybrać inne ustawienia dla utworzonego zadania. Po kliknięciu na przyciskuWykonaj rozpocznie się wykonywanie zadania.
  2. Zadanie widoczne będzie w panelu Aktywne zadania. Postęp wykonywania zadania widoczny będzie w specjalnym oknie.
image048
Jeśli przywracamy partycję systemową na jej domyślne miejsce z pozycji programu uruchomionego w działającym systemie zostaniemy poinformowani o tym że komputer musi być zrestartowany
image049
 
Klikamy uruchom ponownie i po restarcie operacja przywracania zostanie wznowiona w specjalnym trybie. Nie możemy jej w żadnym wypadku przerwać , cierpliwie czekamy aż dobiegnie koca a komputer uruchomi się z przywróconego systemu.
 
w filmach wykorzystano ten obraz Acronis Media