Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Chciałbym polecić wszystkim którzy kochają muzykę rockową dziesięć moim zdaniem przełomowych albumów w historii dwudziestego wieku ,co przyniesie wiek dwudziesty pierwszy jeszcze nie wiemy ,okaże się za sto lat. Albumy przedstawiam chronologicznie nie według ważności..

10p

W muzyce nie powiedziano jeszcze wszystkiego i ciągle powstają płyty wybitne . Przykładem niech będzie wydana już w 21 wieku ,w 2002 roku ,płyta zespołu Archive "You All Look The Same To Me" z cudownym ,ponad 16 minutowym utworem :Again .

Pamiętam że jak usłyszałem ten kawałek po raz pierwszy to mnie zamurowało. W ubiegłym roku powstał zarąbisty album dinozaura :Roberta Planta -Band of Joy i rewelacyjny debiutancki album nikomu nie znanego Bruno Mars`a- Doo-Wops & Hooligans . Tak, że jeszcze wszystko przed nami...

 

 

 


 

Image 0

1963 - Please Please Me - The Beatles - pierwszy album nagrany przez zespół The Beatles, wydany 22 marca 1963 roku w Wielkiej Brytanii, w wyniku sukcesu singli „Please Please Me” i „Love Me Do”.

Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet John Lennon - Paul McCartney, który Rolling Stone nazwie później „samowystarczalnym rockowym zespołem, piszącym własne przeboje i grającym na własnych instrumentach”. W 2003 roku magazyn umieścił album na trzydziestym dziewiątym miejscu w rankingu Pięciuset Najlepszych Albumów Wszech Czasów. Była sklasyfikowana jako pierwsza spośród wczesnych płyt Beatelsów i szósta spośród wszystkich albumów Beatelsów. Wyprzedziły ją: Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, Revolver, Rubber Soul, The Beatles (White Album) i Abbey Road.
Rolling Stone umieścił również dwie piosenki z albumu na liście Pięciuset Najlepszych Piosenek Wszech Czasów: „I Saw Her Standing There” „Please Please Me”.


Cytując Allmusic „dziesiątki lat po wypuszczeniu płyta ciągle brzmi świeżo”, covery są „imponujące”, a oryginalne nagrania „zadziwiające”

 

 

 


 

Image 1

1967 - Are You Experienced? - Jimi Hendrix – debiutancka płyta zespołu The Jimi Hendrix Experience. Wydana w Anglii 12 maja 1967 i USA 1 września 1967.

Album znalazł się na 15 miejscu na liście 500 albumów wszech czasów według magazynu Rolling Stone jako najwyżej sklasyfikowana płyta Jimiego Hendriksa.

 

 


 

Image 2

1967 - The Doors -We wrześniu 1966 roku zespół wszedł po raz pierwszy do studia by nagrać debiutancki longplay. Pierwszy singel Break on Through (To the Other Side) został niemalże niezauważony, drugi natomiast Light My Fire stał się z dnia na dzień wielkim przebojem sprzedając się w liczbie ponad miliona egzemplarzy.

Członkowie, przy produkcji utworów, musieli niejednokrotnie iść na kompromis. Break On Through zostało tak zremiksowane by nie było słychać fragmentu tekstu "she gets high". Natomiast singel Light My Fire został skrócony o część instrumentalnego solo. Z płyty pochodzi też wiele utworów nie będących singlami m.in. cover Alabama Song oraz Back Door Man. Płyta zawierała również utwór The End z kontrowersyjnym motywem kompleksu Edypa, który odnosi się do przeszłości Jima. Album The Doors do dziś rozszedł się w nakładzie 3,5 miliona kopii.

 

 


 

 

Image 3

1969 - Blind Faith – album nagrany w 1969 r. przez grupę Blind Faith i wydany w tym samym roku. Początkowo Eric Clapton w wypowiedziach twierdził, że przygotowywany jest solowy album przy pomocy Steve'a Winwooda. Jednak obecność Gingera Bakera zdawała się wskazywać na coś innego i nikt Claptonowi nie wierzył.
Prace rozpoczęły się w Morgan Studios (luty, marzec), a potem grupa (jeszcze bez nazwy!) przeniosła się do Olympic Studios, gdzie ostatecznie odbyła się także postprodukcja nagrań (miksowanie i mastering).
Wszystko odbywało się w pośpiechu, bowiem już w czerwcu miało się rozpocząć krótkie europejskie tournée zespołu a 12 lipca występem w Madison Square Garden w Nowym Jorku – tournée amerykańskie. Grupa najpewniej miała mało gotowych kompozycji, skoro na drugiej stronie albumu znalazły się tylko dwa utwory, w tym rozciągnięta do ponad 15 minut jamowa kompozycja Gingera Bakera "Do What You Like".

Po wydaniu olbrzymie kontrowersje wzbudziła okładka albumu przedstawiająca nagą dojrzewającą dziewczynkę z modelem kosmicznego pojazdu odbieranym jak przedmiot o ewidentnie fallicznym charakterze. Autorem zdjęcia był Bob Seidemann, znany ze zdjęć Janis Joplin i Grateful Dead. Spotkał on 14-letnią dziewczynę w metrze, zaproponował jej pozowanie i poszedł ustalić zgodę z rodzicami. W wyniku rozmowy z rodzicami ostatecznie do zdjęcia pozowała 11-letnia siostra uprzednio wybranej dziewczyny. Zapłatą był koń kupiony dla niej przez Roberta Stigwooda. W USA okładka nie przeszła przez cenzurę.

Zdjęcie Seidemann zatytułował "Blind Faith" (pol. Ślepa wiara) i ostatecznie zespół przyjął tytuł zdjęcia jako swoją nazwę. Postanowiono nie umieszczać na stronie przedniej okładki nazwy zespołu, co był rzadkim rozwiązaniem zastosowanym prawdopodobnie dopiero dwa razy. Tak zrobili The Rolling Stones ze swoją debiutancką płytą i powtórzyli Beatles na Rubber Soul.
Mimo wszelkich niedociągnięć albumu, spowodowanych pośpiechem, płyta stała się albumem nr 1 zarówno Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych. Dostała się także na listę albumów wykonawców afroamerykańskich dochodząc do 40 pozycji, co było ewenementem.
Zespół przetrwał właściwie tylko pół roku.

 

 


 

Image 4

1969 - In The Court of The Crimson King:An Observation by King Crimson – pierwszy album zespołu King Crimson.

Został wydany 10 października 1969. Nagrywano go w Wessex Sound Studios w Londynie. Muzycy byli wówczas nastolatkami a utwór Epitaph zachwyca do dziś …

 

 


 

Image 5

1969 - Led Zeppelin – debiutancki album rockowej grupy Led Zeppelin z 1969
Po wydaniu płyta zebrała negatywne recenzje, mimo to sprzedawała się bardzo dobrze. Po latach krytycy docenili album, umieszczając go na 29 miejscu listy 500 albumów wszech czasów według magazynu Rolling Stone. Singlem promującym został otwierający krążek utwór "Good Times, Bad Times", Zdecydowanie jednak najlepszym utworem na płycie , przynajmniej dla mnie jest Babe I`m Gonna Leave You

który dotarł tylko do 80. miejsca na liście przebojów Moje prywatne zdanie o tej płycie : Jest to arcydzieło najlepsza płyta wszechczasów a grupa Led Zeppelin najlepszym zespołem rockowym

 

 


 

 

Image 6

1970 - Deep Purple In Rock – album brytyjskiej grupy Deep Purple wydany w 1970. Pierwszy album studyjny, na którym śpiewał Ian Gillan, a na basie grał Roger Glover. Płyta ta zapoczątkował wielkie sukcesy grupy. Muzyka zawarta na płycie to hałaśliwy hard rock, który w pierwszej połowie lat 70. stał się prawdziwą muzyczną rewolucją. Wśród utworów znalazł się jeden z nieśmiertelnych hymnów rocka "Child in Time".

W 25 rocznicę wydania płyty, album uzupełniony o kilka utworów bonusowych doczekał się reedycji na CD.

 


 

Image 7

1973 - The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd – album koncepcyjny brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973. Tematami 10 utworów na płycie są problemy współczesnego życia: pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna.

Dark Side of the Moon jest najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki – do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało więcej niż 45 milionów egzemplarzy. Płyta The Dark Side of the Moon spędziła bez przerwy 741 tygodni (14 lat) na amerykańskiej liście Billboard 200, dłużej niż jakikolwiek album w historii fonografii.

 


 

Image 8

1982 - Thriller - Michael Jackson - album piosenkarza Michaela Jacksona, wydany 1 grudnia 1982 (zob. 1982 w muzyce) przez wytwórnię Epic Records. Dzięki albumowi Thriller Michael Jackson stał się najpopularniejszym wykonawcą ostatnich dekad XX wieku i zapoczątkował wzrost popularności muzyki pop na świecie (który trwa do dzisiaj). Thriller to najlepiej sprzedający się album wszech czasów. Ilość sprzedanych egzemplarzy wynosi ok. 107 mln (30 mln w Stanach Zjednoczonych).[1] Jest to jeden z zaledwie trzech albumów, które pozostały w pierwszej dziesiątce notowań Billboardu przez cały rok, spędzając 80 tygodni w pierwszej dziesiątce.
Thriller -był drugim solowym albumem Michaela Jacksona, który miał wyprodukować Quincy Jones, chociaż Jackson pełnił dużo większą rolę jako kompozytor, niż przy nagrywaniu Off the Wall. Na dziewięć utworów, które znalazły się na albumie, Jackson napisał cztery.

Piosenka "The Girl Is Mine" śpiewana z byłym członkiem The Beatles Paulem McCartneyem (napisana wyłącznie przez Jacksona) stała się pierwszym singlem płyty.
"Billie Jean", piosenka wydana na drugim singlu, stała się dużo większym hitem z albumu, katapultując Jacksona na szczyty list przebojów. Pierwsze wykonanie utworu na żywo zawierało również pierwsze zaprezentowanie firmowego dziś ruchu scenicznego moonwalk.
Trzeci singel, "Beat It", potwierdził sukces płyty, stając się natychmiastowym hitem. Słynne solo do utworu nagrał gitarzysta Eddie Van Halen.
11 lutego 2008 roku została wydana edycja specjalna, celebrująca 25-lecie albumu. Na płycie, oprócz podstawowych dziewięciu utworów, znalazły się remiksy wykonane przez znane gwiazdy oraz jeden niepublikowany wcześniej utwór "For All Time". Remiks "Wanna Be Startin' Somethin' zawiera kilka sekund nowego wokalu Jacksona.

 

 


 

Image 9

1985 - Brothers in Arms - Dire Straits Album był jednym z największych bestsellerów lat 80., a sama piosenka także zdobyła wielką popularność. W Polsce zajęła pierwsze miejsce na "Topie Wszech Czasów" "Trójki". Teledysk ilustrujący tę piosenkę jest czarno-białym filmem rysunkowym o silnej wymowie antywojennej.
Utwór został wykorzystany w wielu filmach i programach telewizyjnych, m.in. w serialach Miami Vice, Due South i West Wing, a także w filmie Spy Game.

I to tyle w tym wątku , chociaż wiem że na temat najlepszych albumów rockowych każdy z nas ma swoje ,odmienne zdanie i bardzo dobrze ...Bo muzyka nie znosi zaszufladkowania i klasyfikacji.