Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Pobieramy i instalujemy edytor zasobów ResHacker ,który integruje się z menu kontekstowym systemu i jego powłoką ,między innymi dodane zostają funkcje edycji i otwierania bibliotek dll ,programów .plików stylów i tematów Windows ,a w menu kontekstowym Mój Komputer pojawia się nowa funkcja : Edytor Zasobów.

image001

Programu możemy używać do edycji wyglądu okiem systemu ,podmiany bitmap ,ikon itp..itd…

Jednym z zastosowań edytora może być zmiana koloru paska postępu pobierania w Windows XP

Otwieramy folder C:\WINDOWS\Resources\Themes\Luna z menu kontekstowego prawego przycisku myszy pliku luna.msstyles wybieramy funkcję Edytuj.

image002

Otworzy się nam okno edycji pliku

image003

Klikamy na plusik przy zasobach Bitmap i z rozwiniętego menu wybieramy BLUE_PROGRESSCHUNK_BMP klikając na zasób 1045.

image004

W prawym oknie pojawi się nam zielona mapa bitowa która jest odpowiedzialna za kolor paska postępu kopiowania ,pobierania i innych działań na plikach.

Z menu Operacje wybieramy funkcję :Zapisz Bitmap : BLUE_PROGRESSCHUNK_BMP:1045 i zapisujemy w dowolnym folderze ,najlepiej na pulpicie ,plik bmp nadając mu dowolną nazwę np. prog1

image005

Pozostawiamy nasz edytor otwarty ,minimalizując dla wygody okno.

Otwieramy teraz program do edycji pików bmp ,najlepiej wykorzystać w tym celu Paint NET,pozwoli to w bardzo prosty sposób edytować kolor i zapisać zmiany. Otwieramy nasz prog1.bmp i powiększamy do takich rozmiarów by móc go łatwo edytować.

image006

Wybieramy kolor podstawowy jaki chcemy uzyskać dla paska postępu , np. fiolet Kolor pomocniczy zostawiamy bez zmian : biały Z paska narzędzi wybieramy gradient i wypełniamy obszar bitmapy gradientem jak na rysunku.

image007

Klikamy na ikonę dyskietki i zapisujemy zmiany, Zamykamy Paint NET.

Wracamy do naszego Edytora zasobów

image008

W menu operacje klikamy na zastąp bitmapę W nowym oknie wskazujemy zmieniony plik prg1 , Otwórz i Zastąp

image009

Podobnie postępujemy z zasobem BL UE_PROGRSSCHUNKVERT_BMP ,który znajduje się nad zasobem już opisanym .

Łatwo jednak zauważyć że bitmapa tego zasobu jest podobna do opisanej ,różni się jedynie ułożeniem ,obrócona jest w lewo o 90 stopni.

Możemy więc skorzystać z utworzonego obrazka obracając go w lewo w podglądzie Windows przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

image010

Po czym przechodzimy do Edytora zasobów i powtarzamy ostatnią czynność zamiany bitmapy w zasobie wcześniejszym czyli :BL UE_PROGRSSCHUNKVERT_BMP

Następnie z menu plik wybieramy zapisz i zamykamy edytora zasobów .

image011

Po tej operacji pokaże nam się okno ochrony plików systemu Windows ,klikamy Anuluj i w następnym oknie Tak . Restartujemy system

Po tej operacji pasek postępu kopiowania i ściągania plików z Internetu będzie miał wybrany przez nas kolor.

image012

Edytor zasobów Res Hacker może nam służyć do bardzo wielu zmian w wyglądzie systemu ale również do wprowadzania zmian w innych programach na przykład przetłumaczenia okien dialogowych w programach angielskich na język polski. Inne zastosowania opiszę w innych poradnikach ,wszelkie pytania proszę kierować do działu kontakt.

podpis emmers2