Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bez nazwy 1

Jeżeli instalujemy Windows 10 na nowym komputerze, na którym nie ma żadnego systemu operacyjnego, lub też chcemy sformatować dysk, pozbywając się z partycji systemowej wszystkich danych z poprzedniego systemu musimy wykonać następujące czynności:

Rozruch komputera z płyty instalacyjnej Windows 10

Najpierw musimy skonfigurować komputer tak, by uruchamiał się z napędu DVD, do którego włożymy płytę instalacyjną systemu Windows 10. Od kilku lat nie musimy już uruchamiać BIOS-u komputera i przestawiać opcji rozruchu. Większość komputerów posiada opcję  wyświetlenia menu rozruchowego - tak zwanego Boot Menu. Z menu rozruchowego wystarczy tylko wybrać napęd DVD, uruchamiając w ten sposób instalator dziesiątki. Producenci stosują różne rozwiązania w tym zakresie - najczęściej jednak Boot Menu wywołamy, korzystając z klawiszy F9,F12, ESC lub TAB , szczegółowych porad musimy poszukać w instrukcji obsługi płyty głównej.

Do napędu DVD wkładamy płytę instalacyjną systemu Windows 10 i restartujemy komputer.

Gdy tylko pojawią się pierwsze informacje rozruchowe (ilość pamięci operacyjnej, podłączone dyski twarde, model płyty głównej), to w wypadku komputera wyposażonego w AwardBIOS wciskamy klawisz F12. Jeżeli nasz komputer zamiast tekstowych informacji wyświetla logo producenta, to klawisz aktywujący menu rozruchowe wciskamy podczas wyświetlania tego logo.

.

 

Wyświetla się menu rozruchowe. Za pomocą klawiszy strzałek wskazujemy pozycję CDROM i zatwierdzamy wybór, wciskając ENTER.

Teraz tylko czekamy na pojawienie się informacji, że komputer zostanie uruchomiony z dysku DVD. Zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie wciskamy dowolny klawisz, na przykład spację, i czekamy na uruchomienie się instalatora Windows 10.

image001

Przebieg instalacji Windows 10

Instalator Windows 10 wymaga od nas uwagi jedynie na początkowym i końcowym etapie całego procesu. Zainstalowanie Windows 10 zajmie nam około pół do 1 godziny (w zależności od wydajności naszego komputera).

W pierwszym oknie dokonujemy wyboru wersji językowej instalatora. Ponieważ instalujemy polską edycję Windows 10, pozostawiamy domyślnie wyświetlone opcje i klikamy na przycisk DALEJ

image002

W następnym oknie uruchamiamy właściwy proces instalacji. W tym celu klikamy na przycisk ZAINSTALUJ TERAZ.

image003

Podajemy teraz klucz produktu. Wpisujemy go, po czym klikamy na przycisk Dalej.

W najnowszej wersji instalatora Windows 10 można wpisać klucz instalacyjny z kupionej wersji Windows 10 lub klucz z poprzednich legalnych systemów Windows: Windows 7,8, lub 8.1.

image004

W następnym oknie instalatora zapoznajemy się z treścią umowy licencyjnej, po czym akceptujemy jej warunki, zaznaczając pole AKCEPTUJĘ POSTANOWIENIA LICENCYJNE i klikając na przycisk Dalej

image005

Instalując Windows 8 poprzez start komputera z płyty instalacyjnej, możemy zdecydować się jedynie na opcję instalacji niestandardowej, pozwalającej sformatować i spartycjonować twardy dysk komputera, ale nieumożliwiającej przeniesienia plików, ustawień ani aplikacji. Wybranie w tym punkcie opcji Uaktualnienie zakończy się wyświetleniem informacji, że aktualizacja jest możliwa tylko wówczas, gdy instalator uruchomimy z poziomu działającego systemu Windows.

image006

Nasze kolejne zadanie to przygotowanie twardego dysku. Jeśli chcemy na nowym dysku utworzyć tylko jedną partycję, zawierającą system operacyjny, po prostu klikamy na NIEPRZYDZIELONE MIEJSCE, a potem na przycisk Dalej.

 W naszym przykładzie podzielimy jednak nowy dysk na dwie partycje. W tym celu klikamy na NIEPRZYDZIELONE MIEJSCE, i tworzymy nową partycję, klikamy na NOWA, a potem w pole ROZMIAR wpisujemy wybrany rozmiar partycji w megabajtach, pamiętając, że 1 gigabajt to 1024 megabajty - czyli na przykład, aby stworzyć partycję 30 GB, musimy wpisać wartość 30720 megabajtów. Klikamy na ZASTOSUJ. Zostanie utworzona partycja oraz dodatkowa partycja rozruchowa (nie będzie ona później widoczna w oknie Eksploratora Windows). Operację tworzenia partycji ponawiamy dla pozostałego wolnego miejsca na dysku.

Gdy już mamy gotowe obie partycje, Zaznaczamy Partycję 2 i klikamy DALEJ.

image007

 Teraz zostaje nam już tylko poczekać, aż instalator Windows skopiuje na dysk twardy potrzebne pliki i przystąpi do instalacji Dziesiątki.

image009

W trakcie instalacji komputer zostanie zrestartowany kilkakrotnie.  Nasze działanie będzie potrzebne dopiero wówczas, gdy na ekranie pojawi się konieczność wstępnej konfiguracji już zainstalowanego systemu operacyjnego.

Etap końcowy instalacji

Oto pierwszy ekran konfiguracyjny który pojawia się po instalacji

 image010

Możemy wybrać opcję Dostosuj ustawienia ale najlepiej w tym momencie wybrać  Użyj ustawień ekspresowych, ponieważ i tak później możemy  ustawienia dostosować do własnych potrzeb.

Następny etap to pobieranie i instalowanie aktualizacji  po czym włączy się ekran  dostosowania i tworzenia konta użytkownika

 image011

Jeżeli posiadamy konto w usłudze Microsoftu  możemy go w tej chwili użyć wpisując  swój adres e-mail i hasło do konta. Możemy również założyć nowe konto lub pominąć te opcje i przejść do  tworzenia lokalnego konta  użytkownika komputera

 image012

W trakcie tworzenia konta możemy utworzyć hasło  użytkownika  ewentualnie  ustawić logowanie bez hasła  wpisując jedynie nazwę użytkownika.

Po utworzeniu konta  rozpocznie się wstępne instalowanie aplikacji i po chwili włączy się system. Jeśli nasz klucz produktu użyty do instalacji nie  był powiązany z wcześniejszą wersją  Windows aktywowaną na tym komputerze  musimy  zmienić klucz produktu  na  oryginalny: kupiony wraz z systemem Windows 10 lub  powiązany z wcześniej zainstalowaną i aktywowaną  wersją Windows 7, 8 lub 8.1 na danym sprzęcie.

 image013

 image014

Jeśli klucz jest prawidłowy  i  przyjęty przez serwer aktywacji  klikamy dalej  nastąpi proces aktywacji .

 image015

Po chwili  proces aktywacji powinien być ukończony i możemy się cieszyć z oryginalnego systemu Windows 10

.image016

I to już koniec  nowej, czystej instalacji Windows 10. Oczywiście  pozostanie nam jeszcze doinstalowanie niezbędnych do pracy programów firm trzecich , sprawdzenie i aktualizacja sterowników jak również dostosowanie  systemu do własnych, indywidualnych potrzeb i upodobań.