Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kater li oben\

    IrfanView

Ten bardzo popularny program do  przeglądania plików graficznych ukrywa w sobie potężne możliwości.  Chciałbym tutaj omówić kilka z nich i pokazać na przykładach co IrfanView  może zdziałać w rękach świadomego użytkownika.

 

 

 

 

 

 

 

Instalacja i konfiguracja programu

1. Instalator programu

2. Instalator wtyczek:

3. Instalator polskiego tłumaczenia

4. Instalator dodatkowych wtyczek:

5. Pluginy Filter Factory

 

 

Instalujemy po kolei wszystkie części programu . Po instalacji dodatkowych wtyczek przystępujemy do konfiguracji . Dobrze skonfigurowany program pozwoli nam na wygodną obsługę i wydobycie z niego maksimum możliwości.

Uruchamiamy program i wciskamy klawisz: P , przechodząc do okna Ustawienia.

image002

Na początek zmieniamy język na Polski, po wciśnięciu OK. i ponownym wciśnięciu klawisza Pokno ustawienia i cały interfejs programu będzie już w języku polskim.

Proponuję tylko kilka zmian w ustawieniach domyślnych programu , które później ułatwią nam znacznie pracę.

image003

Przechodzimy do zakładki Skojarzenia

Jeśli chcemy zachować dotychczasowe skojarzenia plików , nie zaznaczamy żadnych rozszerzeń które skojarzą pliki z przeglądarką , tzn. spowodują ,że zaznaczone typy plików będą otwierane w Irfanview

Dodanie do menu kontekstowego obsługi IrfanView jest jednak bardzo wskazane ze względu na wygodny i szybki dostęp do przeglądarki.

Następna zakładka : Wyświetlanie

image004

Zaznaczamy przede wszystkim te dwie opcje resztę pozostawiając bez zmian

1. Prawym przyciskiem myszy wyświetlaj menu kontekstowe

2. Środkuj okno na ekranie po załadowaniu każdego obrazka

 

 

image004

Zmienimy jeszcze ustawienia w zakładce Działania na plikach ustalimy sobie domyślne katalogi dla kopiowanych i przenoszonych plików. Może to byś specjalnie utworzony folder w jakimkolwiek miejscu ,najlepiej w folderze Moje Obrazy o nazwie IrfanView.

image005

Klikamy OK. i zamykamy okno ustawień

Skonfigurujemy tera ustawienia filtrów Adobe 8BF. W tym celu musimy najpierw otworzyć w przeglądarce jakikolwiek obrazek.

image007

Z menu Obraz wybieramy Efekty i następnie Filtry Adobe 8BF

image008

Lista filtrów jest pusta ,żeby dodać do niej nowe filtry wciskamy przycisk ADD BBF filter i w drzewie Folgerów odnajdujemy folder :IrfanView\Plugins\Adobe 8BF zaznaczamy go i wciskamyOK.

image009

Po chwili załadują się nam wszystkie filtry z tego folderu.

image010

Przyjrzyjmy się działaniu przykładowego z nich , załóżmy Kaleidoscope 2,1, zaznaczamy go i wciskamy Start selected filter. Suwakami uzyskujemy pożądany efekt i jeśli nam odpowiada klikamy OK.

image011

image012

Po chwili filtr przekonwertuje nam odraz z przeglądarki , wychodzimy z modułu efektów przyciskiem Exit , zmiany w obrazku zapisujemy klikając w ikonę dyskietki zapisz jako , z dostępnych formatów wybieramy np. JPG , Ustawiamy stopień kompresji (jakość) pliku i wciskamy Zapisz , oczywiście wpisując przedtem nazwę pliku.

image013

Dodatkowych filtrów BBF jest kilkanaście, efektów które można za pomocą tych filtrów uzyskać nieskończona ilość. Jedyną drogą poznania możliwości filtrów i efektów jest praktyczne ich zastosowanie.

Oprócz filtrów Adobe są jeszcze filtry Factory które ładuje się w podobny sposób jak wyżej wspomniane.

image014

image015

image016

I filtry wbudowane w program

image017

image018

Żeby je poznać wszystkie też trzeba po prostu wypróbować je w praktyce.

Przetwarzanie wsadowe

(można ją wywołać w menu plik lub po wciśnięciu B na klawiaturze)

Jest to funkcja, Która bardzo ułatwia pracę z plikami graficznymi ,okazuje się jednak że niewiele osób z niej korzysta a większość po prostu nie wie że coś takiego istnieje. . Czym jest przetwarzanie wsadowe? Otóż pozwala ono na grupową zmianę nazw, rozszerzeń, rozmiaru, bez konieczności otwierania każdego pliku oddzielnie.

image019

Jak to zrobić? Z przeglądarki w prawej górnej części okienka, wybieramy pliki, które chcemy przetworzyć. Wystarczy kliknąć na każdy z nich dwukrotnie, by automatycznie przeskoczył na listę znajdującą się poniżej..Możemy za pomocą przycisku Dodaj wszystkie (2) automatycznie dodać wszystkie pliki graficzne z otworzonego w przeglądarce katalogu a jeśli zaznaczymy opcję (3) Uwzględnij podkatalogi ,zostaną dodane wszystkie grafiki z podkatalogów, Gdy już to zrobimy, określamy jaki rodzaj modyfikacji będziemy przeprowadzali. W tym celu wybieramy jedną z trzech opcji ze znajdującego się w lewym górnym rogu pola oznaczonego jako „Wykonuj”(1). Mamy tam następujące pozycje:

  1. KONWERSJA – Polega na zmianie formatu oraz wyglądu obrazków. Z listy w polu „Ustawienia wsadowej konwersji” wybieramy interesujące nas rozszerzenie, do którego zostaną przekonwertowane wszystkie pliki. Klikając na opcje możemy sprecyzować nasze preferencje dotyczące stopnia kompresji oraz wybrać dane informacyjne, które zostaną dołączone do pliku. Oprócz tego możemy jeszcze zdecydować się na bardziej zaawansowane ustawienia. W tym celu klikamy w kwadracik przy odpowiednim napisie, by aktywować przycisk o nazwie „Zaawansowane”(4). W okienku, które nam się pojawi, mamy do wyboru między innymi: przycięcie, zmianę rozmiaru i głębi kolorów, a także manipulowanie kontrastem, ostrością, jasnością oraz korekcją gamma.

image020

  1. ZMIANA NAZW – Zmienia nazwy wybranych plików według określonego, podanego przez nas wzoru. Podobnie jak w poprzednim przykładzie musimy określić ja mają nazywać się pliki. Przechodzimy w tym celu do pola „Ustawienia wsadowej zmiany nazw”. Mamy tam możliwość określenia wzorca, według którego będą nazywane pliki. Klikając na „Opcje” przechodzimy do ustawień zaawansowanych zmiany nazw. Co ciekawe możemy zmieniać w Irfan View nie tylko nazwy plików graficznych ale zupełnie dowolnych plików. Wystarczy je tylko dodać do okna przetwarzania wsadowego i określić wzorzec nazwy, Oczywiście wyłączamy wówczas konwersję i format wyjściowy pliku.

image021

  1. KONWERSJA – ze zmianą nazw plików stanowi połączenie dwóch powyższych.

W okienku konwersji możemy określić format wyjściowy grafiki np. GIF ,JPG ,PNG , określić stopień kompresji , posortować wstępnie pliki wybierając dowolne kryteria

image022

image023

Wybierając format wyjściowy pliku JPG , możemy tak ustawić kompresję pliku żeby wszystkie wynikowe zdjęcia miały jednakowy rozmiar wagowy

image024

IrfanView jest doskonałym narzędziem do przechwytywania ekranu komputera. Z menu Opcje wybieramy opcję Przechwyć Ekran /Okno lub wciskamy C na klawiaturze

image025

Ukaże się nam okno ustawień przechwytywania

image026

Ciekawą funkcją jest funkcja przechwytywania Wybranego obszaru oraz Obiektu wskazanego myszą. Obie te opcje wymagają zainstalowanego modułu IViewCaptureCompanion.exe i biblioteki dll RegionCapture.dll.

Przechwytujemy zaznaczony obszar

Zaznaczamy opcję 5)Wybrany obszar i niżej Pokaż przechwycony obraz w programie IrfanView. Następnie klikamy Wykonaj

image027

Zobaczymy wówczas dwie prostopadłe , przecinające się linie i czarne okienko ze współrzędnymi , pozwalające nam łatwo zakreślić prostokąt obszaru , który chcemy przechwycić/ Po zakreśleniu tego obszaru przytrzymując lewy przycisk myszy i kliknięciu otworzy nam się okno IrfanView z wybranym obrazkiem obszaru , Możemy go teraz zapisać w dowolnym formacie do pliku.

image028

Przechwytujemy obiekt wskazany myszą

Zaznaczamy opcję 6) Obiekt wskazany myszą i wciskamy wykonaj . Teraz wystarczy najechać na dowolny obiekt ekranu i kliknąć , a wskazany obiekt ukaże się w oknie IrfanView

image029

image030

Możemy tak ustawić opcje przechwytywania by przechwycone obrazy zamiast ukazywać się w oknie były

  • Kopiowane do schowka
  • Wydrukowane na ostatnio używanej drukarce
  • Zapisane bezpośrednio do pliku

Drogą do poznania wszystkich możliwości w zakresie przechwytywania jest oczywiście praktyczne zastosowanie

Przechwycone obrazy możemy łatwo uzupełnić o proste rysunki i komentarz włączając w menu Edycja opcję Funkcje malowania i rysowania

image031

Z prawej strony ukaże się przybornik dzięki któremu będziemy mogli nanieść na obraz proste rysunki i napisy w dowolnych kolorach.

podpis emmers2