Subskrybuj Mój Kanał


Emmers


Logowanie


Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

image001Zalety: ·• Własne formaty kompresji RAR i RAR5
• Intuicyjny interfejs wielojęzyczny w tym polski język interfejsu i możliwość zmian wyglądu za pomocą motywów
• Możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwów (instalatorów) SFX
• Otwiera i wypakowuje wiele formatów plików
• Wersje: 32 i 64 bitowa
• Ustawianie poziomu kompresji, rozmiaru słownika, zabezpieczanie hasłem, skuteczne szyfrowanie i blokowanie archiwów

Wady: ·• Pełna obsługa tylko formatów: RAR i ZIP
• Brak możliwości modyfikowania rejestru systemowego w tworzonych instalatorach SFX


Program do kompresji i archiwizacji danych WinRAR firmy RAILAB znamy pewnie wszyscy. Słusznie uznawany jest przez użytkowników na całym świecie za jeden z najlepszych programów tego typu. Prosty interfejs, niewielka ilość miejsca zajętego przez pliki programu i obsługa prawie wszystkich formatów archiwów, czyni go niezastąpionym w codziennej pracy z komputerem.
Oprócz kompletnej obsługi formatów RAR i ZIP, WinRAR oferuje podstawowe funkcje umożliwiające wykonywanie różnych operacji na archiwach 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, JAR, LZH, TAR, XZ, Z, plikach UUE oraz ISO (obraz płyty CD): podglądanie zawartości, wypakowywanie plików, wyświetlanie komentarzy i informacji o archiwum.
W najnowszej wersji WinRAR-a dodano obsługę wieloczęściowych archiwów ZIP tworzonych przez program 7-zip (rozszerzenia w postaci.Zip.001,.Zip.002…), O ile znajdują się w jednym folderze. Możliwe jest także wydobycie plików rozbitych na wiele części, oznaczonych kolejnymi rozszerzeniami.001,.002, Program może być automatycznie zintegrowany z plikami o rozszerzeniu.001 I będzie traktował je, jako początek zbioru danych. WinRAR będzie łączyć wszystkie części do jednego pliku. Wszystkie części muszą być zapisane w tym samym folderze, przed rozpoczęciem rozpakowywania
Image

 Najnowsza odsłona WinRAR-a  doskonale sobie radzi z systemowym mechanizmem kontroli konta użytkownika (UAC). Dotychczas próba utworzenia archiwum lub jego rozpakowania do katalogów chronionych (Windows, Program Files) kończyła się informacją o braku dostępu. Obecnie program wykrywa takie sytuacje i uruchomia własną kopię o podwyższonych uprawnieniach. Wymaga to jedynie potwierdzenia przez użytkownika. Aplikacja rozpoznaje również próbę wypakowania plików o rozmiarze 4 GB lub większym na partycje sformatowane przy pomocy systemu plików FAT32 i informuje o tym użytkownika.


Po co pakujemy i kompresujemy pliki? Przede wszystkim dla oszczędności miejsca na dysku. Pliki warto też pakować, kiedy zamierzamy je wysłać pocztą e-mail czy udostępnić na stronie WWW, jeśli są mniejsze - krócej wędrują w sieci, a dzięki temu osoba pobierająca otrzyma je szybciej. Spakowane i skompresowane dokumenty łatwo jest zabezpieczyć hasłem i skutecznie zaszyfrować tak by nie dostały się w niepowołane ręce. 

Instalacja programu jest dziecinnie prosta i ogranicza się jedynie do kliknięcia w samorozpakowujący się instalator i wciśnięcia przycisku instaluj. Wcześniej należy tylko wybrać wersję odpowiednią dla naszego systemu. Jeśli posiadamy system 32 bitowy możemy zainstalować jedynie wersję 32 bitową programu. W systemie 64 bit możemy zainstalować wersję32 bitową, ale by program działał efektywniej należy zainstalować wersję 64 bit… Oryginalne instalatory obydwu wersji są dostępne na stronie producenta w oddzielnych plikach, w kilkudziesięciu wersjach językowych. (http://www.rarlab.com/download.htm)
Wersja polska instalatora WinRAR 5.30, To nieoficjalny, uniwersalny instalator mojego autorstwa z nieoficjalnym moim tłumaczeniem programu, instalujący taką wersję programu by była odpowiednia do systemu, jakim dysponujemy. Instaluje wersję 32 bitową w systemie 32 bit i 64 bitową w systemie 64 bitowym. Dodatkowo ten instalator instaluje 3 nowe motywy interfejsu.
ImageNa oficjalną polską wersję musimy jeszcze trochę poczekać.
Obsługa programu nie powinna nikomu przysporzyć większych trudności. WinRAR jest jednym z tych programów, które posiadają bardzo szczegółowy i rzetelnie napisany plik pomocy. Wystarczy wcisnąć klawisz F1 by okno pomocy się wyświetliło. 

Znajdziemy tam wszystko, co potrzebne nam będzie do nauczenia się obsługi. Ponadto dla początkujących użytkowników producent zadbał o funkcję pomocnika; kreatora, dzięki któremu będziemy w stanie utworzyć, wypakować, przekształcić archiwa itp... praktycznie bez żadnej wiedzy na ten temat.
Image

Nowy format kompresji RAR5 oferuje w edycji 64-bit większy rozmiar słownika kompresującego dane do 1 GB, natomiast wersja 32-bit umożliwia korzystanie ze słownika 256 MB. Obie wersje pozwalają na rozpakowywanie archiwów stworzonych przy pomocy słownika 1 GB.
RAR5 w pełni wykorzystuje możliwości wielordzeniowych procesorów podczas wypakowywania plików, oferuje silniejsze algorytmy szyfrowania danych (zamiana AES-128 na AES-256 w trybie CBC), pozwala na weryfikację hasła dostępu bez konieczności rozpakowywania całego archiwum.
W nowych wersjach WinRAR-a zmieniono mechanizm zabezpieczający archiwum przed uszkodzeniem i zwiększono limit opisu ścieżki dla archiwów RAR i ZIP do 2048 znaków. W poprzednich wersjach często zdarzały się błędy w wypakowaniu z archiwum pliku, do którego ścieżka dostępu miała więcej niż 256 znaków. Producent usunął z programu kilka zbytecznych funkcji. Między innymi funkcję weryfikacji autentyczności archiwów czy możliwość komentowania plików wewnątrz archiwum.
Z nowości w wersji 5.30 Warto wymienić możliwość pominięcia plików szyfrowanych w wyszukiwarce plików oraz funkcję pauza i wznawianie w tworzeniu archiwów SFX.
Atutem WinRAR-a jest prosty i wygodny interfejs, którego wygląd możemy zmieniać za pomocą pobieranych ze strony producenta motywów a przy odrobinie chęci i wiedzy sami możemy taki motyw utworzyć. Nie doczekałem się niestety w najnowszej wersji nowoczesnego wyglądu w postaci wstążki jak również nie doczekałem się w kreatorze samorozpakowujących się archiwów, możliwości prostego modyfikowania rejestru systemowego za pomocą importu plików REG lub ręcznego wpisania klucza. 
WinRAR jest programem płatnym w wersji próbnej możemy go używać przez 40 dni, a po tym okresie powinniśmy albo go odinstalować albo kupić licencję, która niestety nie jest najtańsza i w podstawowej wersji kosztuje około 140 złotych.
Podsumowując: WinRAR należy niewątpliwie do wiodących programów wśród archiwizatorów danych. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, działa szybko i sprawnie, zajmuje również niewiele miejsca na dysku, prawie 10 razy mniej niż programy konkurencyjne. Jeśli na serio podchodzimy do obsługi komputera to warto zainwestować w kupno licencji.

Image